WC csere
Szerintem érdekes, hogy a wc kifejezés az angol water closet rövidítése. A wc öblítőrészből és csészéből áll. A csésze lehet felső öblítésű és alsó öblítésű is. A felső öblítésű wc-nél magasra helyezett vagy csészére szerelt tartállyal vagy öblítőszeleppel öblíthetőek. Az öblítőtartályok vízcsatlakozása ½”, régebben 3/8” volt.
A csésze a szennyvízelvezetés módja szerint alsó vagy hátsó kifolyású. Az alsó elvezetés csak ott lehet, ahol a födémszerkezetbe lehet elvezetni a szennyvízcsövet. A hátsó elvezetésű csésze ott van, ahol a födém nem véshető.
A wc csészék padlóra és falra szerelhetőek. A padlóra helyezett csésze alá a káros feszültségek elkerülése miatt gittet, sziloplasztot vagy fehércementet tesznek és így csavarozzák a padlóhoz.
wc csésze csere
Ha gittel vagy sziloplaszttal fektették a csészét, akkor az könnyedén, sérülés nélkül felszedhető. Ha fehércementtel rögzítették a wc-t, akkor az felszedni nem lehet. Ilyenkor a wc csészét cserélni csak úgy tudom, hogy a régi csészét összetőröm. A wc csésze csere árak egységesek, tehát nem drágább, ha fehércementtel rögzítették.
A wc csésze cserét más néven wc ültetésnek nevezzük a szakmában. A wc csere általában nem tart tovább 1,5 óránál. Az új csésze beszerzését és kiszállítását tudom vállalni. Ellenben a szolgáltatásnak nem része, hogy a régit elszállítom.
Szifon
Egy budapesti lakáshoz hívtak, mert a tulajdonosok nem tudták elképzelni, hogy miért van csatornaszag a konyhában. A szifon, másnéven a bűzelzáró a leeresztőhöz kapcsolódik. Legfőbb feladata a csatornaszag visszaáramlásának megakadályozása.
A képen jól látszik, hogy a bal oldali leeresztőn nincs szifon beépítve. A jobb oldali képen jól van bekötve.
Épületen belül minden vízvételi pontnál bűzzárat, azaz úgynevezett szifont kell beépíteni. Vagyis a mosogató, mosdó, fürdőkád, zuhanytálca, mosógép, mosogatógép és a falikút helyén. A szifon köti össze a vizes használati tárgyakat az épület lefolyó hálózatával. Legfőbb feladata a csatornarendszert elválasztani a vízvételi pontoktól vízzár segítségével. Megakadályozza a csatornaszag visszaáramlását a belső légtérbe, ezen kívül a vizet a lefolyórendszerbe juttatja.
A helytelenül beépített szifon sok problémával jár. Mosdó, mosogató esetében gyakran előfordul. Ha alulméretezett, akkor ennek eredményeként a csatornaszag vissza áramlik. Amennyiben túlméretezett, akkor a szennyezett víz áramlása lelassul a túl hosszú bűzzár miatt. Ráadásul ilyenkor a lefolyó víz nem viszi magával a lefolyóba került szennyeződéseket. Ennek következtében lerakódnak a szifon belső falán, másodsorban ez a dugulás egyik előszobája.
A rosszul összeépített szifon szivárog vagy folyik. Ez nem csak kellemetlen, hanem a szivárgó szennyvíz rongálja a mosdó, mosogató szekrényt. Végül hamar megjelenik penész, aminek egészségkárosító hatása lehet.
Szifon feladata a csatornaszag visszaáramlásának megakadályozása. A szifon, másnéven a bűzelzáró a leeresztőhöz kapcsolódik. Legfőbb feladata a csatornaszag visszaáramlásának megakadályozása.
A leeresztőszelepek feladata, hogy összekösse a berendezési tárgyakat a bűzelzáróval. A leeresztőszelepbe záródugót helyezve a víz a berendezési tárgy vízfelfogó részében tárolható. Vannak önálló leeresztőszelepek és szifonnal egybeépítettek.
A fürdőkádra a leeresztőszelepen kívül túlfolyószelepet is kell szerelni, szemben a többi berendezési tárggyal, amelyeknek a túlfolyó a saját része. Falikúthoz nem kell leeresztőszelep.
Mosdókhoz nikkelezett sárgarézből vagy műanyagból van a szifon. Mosogatószifonokat készítenek visszacsapó szelepes kivitelben is, mert a mosogatógépek vízelvezetését gyakran ide csatlakoztatják. A fürdőkád szifonja lehet padló feletti vagy padlóba épített. A panelépületekben csak padló feletti szifon használható. Műanyag szifon csak olyan beépített kádhoz szerelhető fel, amelyiknek az előlapja leemelhető. Mert csak így férünk hozzá a tisztítódugóhoz. Befalazott kádhoz revizorajtó szükséges. A Suez szifon másnéven padlóösszefolyó. A suez szifon lehet 1, 2 vagy 3 ágú. Az egyágút csak padlóösszefolyóként alkalmazzák. A kétágú beépíthető kádakhoz, zuhanytálcákhoz is. A háromágú szifonhoz két berendezési tárgy is köthető, például egy kád és egy zuhanytálca. A padlóba építhető szifonokat régebben öntöttvasból vagy alumínium öntvényből készítették, de ma már mind műanyagból készülnek. A suez szifon tetejére taposórácsot kell tenni.
A mosógépek szennyvízelvezetését régebben úgy oldották meg, hogy az elvezetőcsövet a kád szélére akasztották. Ezt a megoldást ma már egyáltalán nem használjuk. Falba építhető szifon kapható mosógéphez és mosogatógéphez is. Ha a fal szerkezete nem engedi a falba építést, akkor a falon kívüli változat alkalmazható. a szifont olyan magasságba kell építeni, hogy a gépből ne folyhasson ki gravitációsan a víz, vagyis legalább 0,5 m magas legyen. Mindig figyelembe kell venni a gép használati utasításiban lévőket.
Csőtörés javítás
A csövek anyagát tekintve a teljesség igénye nélkül, lehet;
- -ólom
- -réz
- -horganyzott vas
- -alumíniumbetétes „ötrétegű”
- -pvc
- -kgpvc
- -eternit.
Csőtörés előfordulhat anyagfáradás-ólom vezeték elgyengül, szivárog. Mechanikai hatás- megfúrjuk, elvéssük a csövet. Korrózió következtében- vascső a földben, alumínium, réz helytelen összeépítése.
Szerelvényhiba-régi bűzzár elkezd ereszteni. Csőszivárgás, csőtörés jele lehet épületben oldalfali, mennyezeti nedvesedés, penész dohos szag. Épületen kívül talajnedvesedés.
A csőtörés a vízhálózaton belül lehet a nyomó, illetve a lefolyó oldalon. A meghatározás egyik legegyszerűbb módja a vízmérő figyelése: ha nincs vízfogyasztás, de a víz fogyasztásmérő mozog akkor a mérő utáni víz nyomó rendszerben van a hiba. Ha nincs vízfogyasztás és a vízmérő számlapja áll, akkor a lefolyó rendszerrel van a hiba.
A vízszivárgás helyének meghatározását végezheti erre szakosodott csőtörés bemérő, vagy vízvezeték szerelő. A nyomó oldali vízszivárgás helyét mutathatja vizes fal, csempézett falon fugából szivárgó víz.
Lefolyó hálózat hibáját elsősorban a hiba alatti épületszinten lehet észlelni, mivel a víz lefelé utat talál magának. Lefolyó hibánál érdemes a fürdőkád szifonnal kezdeni, mivel ez egy gyakori hibaforrás.