csaptelep csere

A csaptelep cseréje: Tippek, Trükkök és Megoldások

A csaptelep csere konyhában gyakori feladat lehet, de nem mindig egyszerű megoldani. A jó hír azonban az, hogy a csaptelep cseréje nem olyan ijesztő, mint amilyennek elsőre tűnhet. Ebben a cikkben tippeket, trükköket és megoldásokat szeretnénk megosztani veled, hogy melyik legyen a legjobb útmutató a konyhádban végzendő csaptelep-csere műveletéhez.

Először is, fontos megérteni, miért fontos a csaptelep cseréje. Nem csak esztétikai okokból kellene ezt elvégezni, hanem azért is, mert egy régi, rosszul működő csaptelep sok problémát okozhat. Például csöpögést, vízpazarlást vagy akár rozsdás vizet is eredményezhet. Ezért fontos, hogy ha észreveszed ezeket a problémákat, időben cseréld le vagy cseréltesd le egy vízvezeték szerelő szakemberrel a csaptelepet.

Tehát kezdjük el a csaptelep cseréjét konyhádban, kövesd a nyújtott tippeket és trükköket a legjobb eredmények elérése érdekében.

A csaptelep cseréje során figyelembe kell venni a vízminőséget is. Ha a víz színe vagy szaga megváltozott, vagy ha a csaptelep működése során szokatlan zajokat hallasz, lehet, hogy itt az ideje a csere elvégzésének. Az elöregedett csaptelepek nemcsak a víz minőségét befolyásolják, hanem a vízvezeték rendszeredre is káros hatással lehetnek. Ezért fontos, hogy ne halogasd a csere folyamatát.

Hogyan válasszunk megfelelő csaptelepet?

A megfelelő csaptelep kiválasztása kulcsfontosságú lépés a csere folyamatában. Először is, figyelembe kell venni a konyhád stílusát és dizájnját. A modern, minimalista konyhákhoz például jól illik a letisztult vonalvezetésű csaptelep, míg a klasszikus stílusú konyhához a díszesebb, vintage darabok passzolnak jobban. A szín és a felület is fontos szempont: a rozsdamentes acél, a króm és a réz egyaránt népszerű választás.

A csaptelep választását a megrendelőkre szoktam bízni, mert lehet, hogy ami nekem tetszik az nem tetszik a megrendelőnek.

Csaptelepek vásárlásánál legfőbb hiba a gyenge minőségű csaptelep. Tapasztalat alapján ezek a csapok jó ha egy évig bírják, ezért érdemesebb jobb minőségű csapot vásárolni. Jó minőségű csapok: Hansgrohe, Grohe, Ravak és Kludi.

Csaptelep vásárlás előtt gyakran felmerülő kérdés, milyen csaptelepet vegyek?

Alapvetően érdemes ugyanolyan kialakítású csaptelepet venni, amilyen jelenleg fel van szerelve.

Kialakítás szerint lehet ;

– álló

-fali

-szabadkifolyású bojlercsap.

 

Ennek a listának azért van értelme, mert másik kialakítású csaptelepet téves vásárlása sok bosszúságot tud okozni.

Elsősorban a bojlercsap tudja megtéveszteni a vásárlót, mivel külsőre nagyon hasonló az álló csaphoz. A különbség a bekötő csövek számában van.

A normál csaptelepnél kettő, a bojler csapnál három bekötő cső található.

Jó tanács: érdemes lefényképezni a csap bekötési pontját, így az eladó biztos a megfelelő típusú csapot adja.

Ezen kívűl érdemes odafigyelni a mosdó csaptelep kiválasztásánál a formára. A keskeny csaptelep nem mindig fekszik fel tökéletesen a mosdóra, így problémás felszerelni és utólag könnyen kimozdulhat. Szélesebb peremű szerelvénynél ilyen nem fordul elő.

Milyen csaptelepet vegyek?

Az ügyfelek telefonon gyakran kérdezik, milyen csaptelepet vegyenek.

Amennyiben nem szeretnének a gyakori meghibásodásokkal foglalkozni, mindenképp érdemes legalább egy közép kategóriás márkát választani.

Szétrepedt bekötőcsőSajnos az olcsóbb csaptelepek gyengébb, nem tartós anyagból készülnek, bronz helyett spiáter, a bekötő cső külső fém borítása gyenge, amitől a gumicső eldurran. Jobb minőségű szerelvényeknél is előfordulhat probléma, például a vízrendszerbe bejutott szennyeződés, rozsda, de anyagmeghibásodás jellemzően nem.

A csaptelepek széles árfekvésben kaphatók, így érdemes a büdzsédhez mérten választani. A drágább modellek gyakran jobban teljesítenek és hosszabb élettartammal rendelkeznek, de egy jó minőségű, középkategóriás csaptelep is megoldhatja a problémáidat. Ne feledd, hogy a csaptelep cseréje hosszú távú befektetés, ezért érdemes alaposan megfontolni a választásodat.

Csaptelep csere házilag is megoldható csak nem árt hozzá türelem és megfelelő szerszámok. Amennyiben megvásároltuk a nekünk és a vízkiállásunkhoz ( fali, álló, mosdó csaptelepnél hagyományos vagy automata leeresztővel, szabadkifolyású) megfelelő csaptelepet, nekiláthatunk pár alapszerszám előkészítéséhez.

Minden szerelvény csere a vízzárás ellenőrzésével kezdődik. Álló csaptelepeknél a sarokszelepet, ahol van a helyiség csempeszelepét, vagy a vízóra elé beépített elzárót érdemes ellenőrizni, hogy ne akkor derüljön ki, hogy nem zárható tökéletesen a szelep, mikor már megbontották a bekötőcső hollandert.

csaptelep csere

csaptelep csere

Ideális esetben fali csaptelep cseréhez elegendő egy állítható villáskulcs meg 2db 3/4″- os tömítés tartalék gyanánt. Miután a vizet elzártuk a vezetékben lévő túlnyomást és a maradék vizet ki kell engedni, ezután a hollandereket kell lelazítani és a régi szerelvény már jöhet is le a helyéről. Alapesetben az új csapot a régi kiállásra felszereljük és kész. Azonban az esetek többségében az új csaptelep kötéstávolsága nem egyezik a régivel. Ilyenkor a régi menetre, excenterre vagy tudunk annyit húzni, hogy méretpontos legyen (jellemzően 1- 2 mm még tudunk igazítani) vagy nem, ez esetben az excentereket kell kicserélni. Ilyen esetben érdemes kellő körültekintéssel kiégetni a régi menettömítő anyagot, miután kihűlt a menetet fel kell tisztítani. Megfelelő előkészítés után mehet az excenter, majd rá a csaptelep tömítéssel. A hollandereket meg kell húzni, de nem megtépni. Ha mindezzel megvagyunk visszanyithatjuk a vizet.

Álló csaptelepeknél a csere kicsit körülményesebb, mivel a mosdó, mosogató alatt kell szerelni.

Vízzárást követően kiengedjük a maradék vizet, majd elkezdhetjük a bekötő tömlő hollandereket leoldani. Csőkulccsal a rögzítő patkó kontracsavarját eltávolítjuk az új csaptelepet felszereljük a már említett módon. A bekötő cső meghúzásánál fontos, hogy ellent tartsunk, különben a tömlő megtekeredik.

Amennyiben szivárgás miatt szükséges a csere, minden esetben érdemes vízvezeték szerelő segítségét kérni. Több esetben tapasztaltam, miután nem a szerelő aki elsőnek hozzányúl a szerelvényhez több más probléma is felmerül, például a hollanderről lecsúszó villáskulcs eltöri a mosdót, excenter beleszakad a falba.

Jó tanács, hogy a vízelzárókat, sarokszelepeket legalább két havonta ellenőrizni érdemes. Csaptelep bármely részén vízszivárgást tapasztalunk, akkor inkább hívjunk vízvezeték szerelőt.

Hozzászólások lezárva.